Thursday, 30 May 2013

Beautiful and fun day

Hiii!! Today is a really good day. The sun is shining and school is ending and I had so much fun with my family.
We played in our garden with my baby brother and doggy and I took some pictures with my mom. Afterwards we also went for sushi, which was sooo yummy.
I'm in a really good mood today and I decided to make a little vlog (video blog) about all the beautiful nature around me and my fun day with my family. I love making videos, but I'm not very very good at it yet. I hope I can improve that in the future :)
Today I'm wearing some pieces you've probably seen on my before: my vertically striped shirt and floral leggings. But I put them together! :) I love mixing and matching different stuff together and I really started to like this outfit. The prints play nicely together and it's so soft and comfy.
/
Tsauuu! Täna on väga hea päev. Päike paistab ja kool on lõppemas ja mul oli oma perekesega koos väga lõbus.
Me mängisime oma aias minu väikse venna ja koerakesega ja ma tegin ka mõned pildid koos oma emaga. Pärast käisime me ka sushit söömas, mis oli niii nämma.
Mul on täna väga hea tuju ja ma otsustasin teha väikse vlogi (video blogipostituse) kogu sellest ilusast loodusest enda ümber ja mu lõbusast päevast koos oma perekonnaga. Mulle meeldib videosid teha, aga ma ei ole selles veel eriti osav. Ma loodan, et saan seda tulevikus parandada :)
Täna on mul seljas kaks asja, mida te olete arvatavasti minu seljas juba varem näinud: mu pikkupidi triipudega pluus ja lillelised retuusid. Aga ma panin nad kokku! :) Mulle meeldib miksida ja matchida erinevais asju kokku ja mulle hakkas see outfit väga meeldima. Need mustrid mängivad hästi koos ja see on mõnus ja pehme.

 

Tuesday, 28 May 2013

Straight from the hairdresser's

Heyy!! It's the week before the last week of school!! I'm so exciteeed. We don't have any lessons next week, so this is basically the last week. I'm gonna spend a few days in the countryside, when school ends and then we have a fun little trip planned!
Today I went to the hair salon. I just had some split ends cut, nothing special. My hairdresser always curls my hair too, so I have really big beautiful hair today :)
My outfit isn't very special today. It's really more about the hair. I'm wearing simple blue jeans and a comfy peachy cardigan. Plus my favourite shiny sneakers and a black studded leather jacket and sunglasses.
I've been listening to the Great Gatsby soundtrack today. I love the 20s vibe of it, but some songs are a little bit too pop for me. One of the songs is stuck in my head soo bad, so I thought I's post it here too :)
/
Heii! On juba eelviimane koolinädal!!! Ma olen nii elevil. Meil ei ole järgmisel nädalal enam tunde, nii et see on põhimõtteliselt viimane nädal. Ma veedan kooli lõppedes paar päeva maal ja siis on meil üks väike tripp plaanis!
Täna käisin ma juuksuris. Ma lasin lihtsalt katkised otsad ära lõigata, ei midagi erilist. Mu juuksur keerab mulle alati lokid ka pähe, seega on mul täna ilus suur soeng :)
Mu tänane outfit ei ole eriti eriline. Juuksed on põhilised. Ma kannan lihtsaid siniseid teksasid ja mõnusat virsiku värvi kampsunit. Pluss oma lemmikuid läikivaid tenniseid ja musta tahktagi ning päikseprille.
Ma olen täna terve päev The Great Gatsby soundtracki kuulanud. Mulle meeldib selle 20date vibe, aga osad lood on minu jaoks liiga popilikud. Üks lugu kummitab mul õudselt, nii et ma otsustasin selle siia ka postitada :)
Sunday, 26 May 2013

Yellow details

Hi guys! I've had a very quiet weekend. I watched a lot of movies and went to the movie theater to see a movie today.
Today we were walking around the city center taking blog pictures with Anu and we walked past a house we used to live in a couple of years ago. Anu still remembered the code of the front door, so we went in and took a look at our old appartement door. It was really fun and nostalgic :)
Today I'm wearing some unusual colours. I found my yellow Converses from my yellow obsession phase and decided to wear them with my yellow clutch. I wore these yellow items with simple white jeans, a purple Joy Division top and my mom's black rain jacket. I usually don't wear this much light colours.
/
Tere! Mul on olnud rahulik nädalavahetus. Ma vaatasin väga palju filme ja täna käisin isegi kinos filmi vaatamas.
Täna me kõndisime kesklinnas ringi ja tegime Anuga blogipilte ja jalutasime oma vanast majast, kus me paar aastat tagasi elasime, mööda. Anu mäletas ikka veel ukse koodi, nii et me läksime sinna sisse ja vaatasime oma vana korteri ukse ka üle. See oli väga lõbus ja nostalgiline :)
Täna kannan ma ebatavalisi värve. Ma leidsin oma kollased ketsid oma kollase hulluse ajast ja otsustasin neid kanda koos oma kollase clutchiga. Ma kandsin neid kollaseid asju koos lihtsate valgete oükste, lilla Joy Divisioni topi ja oma ema vihmajakiga, mida me kutsume "libedaks". Ma ei kanna tavaliselt nii palju värve.
Thursday, 23 May 2013

Flowery

Hello!! My week is still crazy busy. I have two big tests tomorrow and I still somehow found myself at the movies today. Maybe that wasn't such a good idea... I still have to make this post, study and watch the new episode of a great Estonian crime show. And I think I should eat something. But I think I can handle it :)
Today I want to see the new Fast and Furious movie. It was really amusing, I loved all the different cities they were driving in. I went to see it with two of my classmates, that are not in my usual "gang" and it was so fun :) . Great people! :)
I'm doing really well at school. I got the highest score of two classes in our Estonian exam. I'm so proud of myself :)
Today I'm wearing the floral spring trend in pastel colors. My light one shoulder top has big pastel flowers on it and my mini skirt has small pastel flowers on it. I didn't want the outfit to be too light and sweet, so I added some black. Tights, earrings and my favorite rock'n'roll-ish bracelets. I perfected this outfit with a denim jacket and denim flats.
/
Tere!! Mu nädal on endliselt väga kiire. Mul on homme kaks suurt kontrolltööd, aga kuidagi leidsin ma ennast täna ikkagi kinost. Võib-olla see polnud just kõige parem mõte... Ma pean jõudma selle postituse valmis teha, õppida ja vaadata uut "Kättemaksukontori" osa. Ja ma peaks vist midagi sööma ka. Aga ma arvan, et ma saan hakkama :)
Täna ma käisin uut "Kiirete ja vihaste" osa vaatamas. See oli väga lõbus, mulle meeldisid kõik need erinevad linnad, kus nad ringi kihutasid. Ma käisin seda vaatamas inimestega, kes ei ole mu tavalises "gängis" ja meil oli nii tore :) . Lahedad inimesed! :)
Mul läheb koolis väga hästi. Ma sain eesti keele tasemetöös kahe klassi peale kõige parema tulemuse. Ma olen enda üle väga uhke :)
Täna kannan ma lillemustri kevadtrendi. Mu heledal ühe õlaga särgil on suured pastelsetes värvides lilled ja mu miniseelikul on väiksed pastelsed lilled. Ma ei tahtnud, et outfit oleks liiga hele ja armas, seega ma lisasin natuke musta. Sukad, kõrvarõngad ja oma lemmikud mustad käevõrud. Ma täiustasin selle outfiti teksatagi ja teksa materjalist kingadega.

Tuesday, 21 May 2013

Shiny & Baggy

Heyyy!! I'm not home alone anymore. My family came back from Portugal yesterday. I have some cute pictures of Jakob to show you too :) . It was colder there than in ESTONIA, the icy land. That's so good, makes me less jealous. 
I realized today that school is finally ending! Only 17 days left, that's like two weeks. Yayyyy!! I can't wait to get out of school. It's so stressful right now, so many tests.
Today I'm wearing my absolute favourite khaki cargo pants. They're so soft and comfy :). I matched them with a white top, shiny baggy golden sweater, golden accessories, my favourite cateye sunglasses and my new shiny sneakers. I'm so in love with these sneakers, they shine!!!:))
/
Heii! Ma ei ole enam üksi kodus. Mu perekond tuli eile Portugalist tagasi. Mul on teile Jakobist paar armsat pilti ka :) . Seal oli palju külmem kui EESTIS, siin külmal maal. See on hea, teeb mind vähem kadedaks.
Mulle jõudis täna kohale, et kool saab lõpuks läbi! Ainult 17 päeva on jäänud, see on peaaegu ainult 2 nädalat. Jeee!! Ma tahaks juba koolist ära saada. Praegu on see nii stresstirohke, nii palju töid on.
Täna on mul seljas mu täielikud lemmikud cargo pantsid. Need on nii pehmed ja mõnusad :) . Ma kandsin neid koos valge topi, sädeleva lottendava kuldse kampsuni, kuldsete ehete, mu lemmikute cateye päikeseprillide ja mu uute läikivate tennistega. Mulle nii meeldivad need tennised, need läigivad!!:))
Wow, eesti keelde tõlkimine on päris raske:)
Saturday, 18 May 2013

Voyager Fashion's 1st BIRTHDAY/ 100th post

Today is a VERY special day:
1. It's been exactly a year since my very first post!! For this special occasion I relived that first post: wore the same outfit, took the pictures at the exact same spots and tried to pose the same way. It was so fun to try to relive this post, I have so much more experience now and I remember how we didin't know exactly what to do when we did the first post.
2. It's my 100th post!! It's so weird that these two are on the same day, EXACTLY 100 post in one year!!
3. Today is the Eurovision final!! I'm watching it with tha best gang: Anu, Helina and William!! So excited. I hope Norway wins :)
4. From now on, I'm gonna start posting in two languages: English and Estonian. So many bloggers do it and I thought because half of my readers are Estonians, I can start doing it too :)

This past year has been AMAZING. I love blogging and I can't wait to do it for many more years. Also, thank you for all my readers for reading this blog, for all the nice comments and follows, I really appreciate it all. :)
/
Täna on VÄGA eriline päev:
1. Täna saab täpselt aasta täis minu kõige esimestest postitusest! Selle erilise sündmuse puhul ma taaselasin oma selle esimese postituse: kandsin sama outfiti, tegin pildid täpselt samades kohtades ja üritasin samamoodi poseerida. Nii lõbus oli proovida seda postitust taaselada, mul on nüüd nii palju rohkem kogemusi ja ma mäletan, kuidas esimene kord me ei teadnud täpselt, mida teha.
2. See on mu 100. postitus!! See on nii veider, et need kaks on täpselt samal päeval, TÄPSELT sada postitust ühe aastaga!
3. Täna on Eurovisiooni finaal!! Ma vaatan seda oma parima gängiga: Anu, Helina ja Williamiga! Nii elevil. Ma loodan, et Norra võidab:)
4. Nüüdsest hakkan ma kahes keeles postitama: inglise ja eesti. Nii paljud blogijad teevad nii ja ma arvasin, et kuna pooled mu lugejad on eestlased, siis ma võiksin ka hakata nii tegema :)

See viimane aasta on olnud IMELINE. Mulle väga meeldib blogimine ja ma tahan seda veel palju plaju aastaid teha. Lisaks, aitäh kõikidele mu lugejatele selle blogi lugemise eest, kõikide armsate kommentaaride ja follow'de eest, see tähendab mulle tõesti palju :)Pictures by: Anu
I also wanted to share some of my favorite posts from this first year:
Ma tahtsin jagada ka mõndasid oma lemmikpostitusi sellest aastast:

The Venice post / Veneetsia postitus
The last summer post / Viimane suvepostitus
The most popular Spain post / Kõige populaarsem Hispaania postitus


Tell me your favorites and thank you for the most amazing year of my life! 
Öelge, millised on teie lemmikud ja aitäh minu elu kõige imelisema aasta eest!

Some fun birthday music too :)


The remix of the Russian crocodile Gena birthday song :)
Venekeelse krokodill Gena sünnipäevalaulu remix :)


xooxxx,
Kaisa

Friday, 17 May 2013

The whole world is mine

Hii!! Happy mood. Happy mood. Happy mood. I love being home alone, the weather is amazing, I saw Anu today, it's really a very very good day:)
I have my annual Eurovision obsession again. I have some new favorites from yesterday: NORWAY, Iceland, Malta. I've been listening to the Norwegian song all day and I'm also gonna post it here. Plus the title is a quote from the song :) 
I finally saw The Great Gatsby today. I'd been waiting for that movie for such a long time, because it came to cinemas in Estonia yesterday and it was SO GOOD. I loved the mysterious big mister Gatsby and the end was so so sad (I'm not gonna give any spoilers for those who haven't seen it). Plus I went to see it with my dear ANU, she's so fun :)))
Today I'm wearing my super comfy soft maxi skirt and my soft comfy white T-shirt. I made it a little bit more formal with a blazer. I'm also wearing my mom's big black necklace, which I've been obsessed with since she bought it. She's not home and I'm wearing it... :) Okay I actually asked her too. 
We took the pictures at a soccer field near our home with my sweet Anu and her cool scooter :) . It's already warm enough to ride a scooter!!
Wednesday, 15 May 2013

Lunch break

Hellooo! I am home alone for the week!! My family went to Portugal, but I have a lot going on at school, so I didn't join them this time. I looove being by myself. I feel like a grown-up and it's so fun :) . I can sing really loudly in the house and look awful :)
I have a very busy week at school. Yesterday I had to present my creative work project I've been talking about a lot recently and it went really well. I passed! I'm happy to be done with it.
It's also the Eurovision week! As you know, I get obsessed with it every year. I love the Denmark song, the folky feeling of it. I've liked Danish songs every year for the last like 4 years and this time I think they have a real chance of winning. The Netherlands' Anouk song is really beautiful too.
Today I'm wearing one of my favorite outfits. All the pieces work the best together. I'm wearing electric blue jeans from last season, a brown top with a black sweater over it. I completed the outfit with a big feathery earring and brown and white pearl bracelets.
My mom is away, so I don't have a photographer at home. Therefore the pictures had to be taken at school during lunch break. So yes, this is me in front of my school during my lunch break with my wallet :)

Saturday, 11 May 2013

Open season

Sunny hi!! Happy Saturday y'all! The weather and everything is just so nice today, so I'm in a really good mood.
Today I went to see a musical with Anu. It was the Estonian version of Grease. It was too energetic. Fun, but maybe a little too fun :)  All the songs are stuck in my head now.
At the moment I'm chilling with my second cousin. He is spending the weekend at our house and he can always make me laugh.
My today's outfit is all about the back. I'm wearing a backless dress, but I put a maxi skirt on it. I like the back part of this dress, but I don't like the front part at all. My bag is also on the back as it's a backpack, which has a very cool vintage feeling. I'm also wearing a denim jacket, denim flats and my awesome new cateye sunglasses. My hair is out of control, so I put it in a messy bun. I've been doing that a lot lately, buns are so comfortable.

Some good mood music for you guys! :)

Friday, 10 May 2013

Trench, denim & cateye

Hellooo! I had a crazy week. In the weekend we went to a motorcycle competition in southern Estonia. My step dad competes in enduro. I wanted to make a blog post about it, but somehow I didn't have time.
On Tuesday I went to another model casting! I liked this agency more than the last one and the people were very nice. I hope I get in.
Yesterday I didn't go to school. I felt really sick in the morning, but it went away. The weather was AMAZING. It was over 25°C and I could even wear only a t-shirt outside. Summer is so near, I can't wait!
Today I'm wearing my classic trench coat. It looks formal, but I made it more casual with sneakers and simple black pants and denim shirt. I accessorized my outfit with a tiger necklace, golden jewelry and my brand new round cateye sunglasses I bought today. I saw them a few weeks ago, but didn't buy them. But they haunted me for all this time and I just had to buy them when I saw these sunnies today.
I'm also sharing a song again! It's by a great famous awarded Estonian indie artist Vaiko Eplik. He's one of the best Estonian artists. This song is in Estonian language. I really love my mother tongue. I think it sounds pure and nordically beautiful.Thursday, 2 May 2013

Not too sweet

Hii! It's finally May! Only 36 days until summer break, I'm so excited. I've got many travel plans and other ideas, so this summer's gonna be so amazing. 
The weather is also finally starting to feel like summer. It's sunny and over 10 C degrees in Tallinn. So splendid. It really brings a smile to my face.
My today's outfit is a little summery too. I'm wearing floral leggings with a sweet white linen material dress with embroidery. I didn't want the outfit to be too sweet, modest(nagu Tiiu talutütrekene :) ), so I toughened it up with a black blazer, black leather bag, brown leather boots, black accessories and dark round sunglasses. I can finally wear sunnies!!
I also want to share this awesome song from the Australian indie folk band Boy & Bear. I'm so in love their album Moonfire, be sure to check it out!