Tuesday, 30 July 2013

Cutouts and tigers

Hi guys! I had a hard week working, but now I'm done! No working anymore, just relaxing and enjoying the last month of summer.
Tomorrow I am going back to Pärnu again for the last time this summer. I hope the weather is good, today it's warm, but really grey and ugly.
This post's outfit is an outfit I wore recently when the weather was a little bit colder. I wore my favourite sweater with big cutouts and my skater skirt with tiger print. It's actually a high waisted skirt, but it worked better low waisted with this outfit. I accessorized the outfit with a brown bag, brown oxfords and a big ring.
/
Teree! Mul oli raske töökas nädal, aga nüüd on kõik! Ei mingit töötamist enam, ainult puhkan ja naudin viimast suvekuud.
Homme ma lähen selle suve viimast korda tagasi Pärnusse. Ma loodan, et ilm läheb heaks, täna on küll soe, aga väga kole ja hall.
Selle postituse outfit on outfit, mid ma hiljuti kandsin, kui ilm natuke külmem oli. Mul kansin oma lemmikut suurte väljalõigetega kampsunit koos skater stiilis tiigritega seelikuga. See on tegelikult kõrge värvliga seelik, aga selle outfitiga mõjus ta madala värvliga paremini. Ma lisasin kostüümile pruuni koti, pruunid oxfordi jalanõud ja suure sõrmuse.Sweater: Jennyfer/skirt, ring: H&M/ shoes: Vagabond/ bag: New Yorker


Sunday, 28 July 2013

Interview with Oksana from Foxy Oxie Supernova

It's been quite long since my last interview, so I decided to do a new one. It's with Oksana from the blog http://foxyoxiesupernova.blogspot.com/ . She is currently on a 5 month trip across Europe and I love keeping up with her travels, so I decided to ask her a few questions about it. 


Dubrovnik


1) Where are you originally from? 
Ukraine

2)  How did you come up with the idea to go on a big trip across Europe for five months? 
The following quote perfectly sums up the answer to this question: "It is in all of us to defy expectations, to go into the world and to be brave, and to want, to need, to hunger for adventure, to embrace change and chance and risk so that we may breathe and know what it is to be free." 

3)  What places have you visited already and where are you going next? 
The list is long... It might be easier to list the places we haven't been to! So far we visited a total of 18 countries (36 cities). I will be posting a photo diary for each place, so if you're looking for vacation inspiration be sure to check out my blog! As far as where we're going next, this entire adventure has been very spontaneous, so I think a proper answer would be "wherever the wind takes us." :)

Saturday, 20 July 2013

Autumny summer

Hello! This is my last post from Pärnu, I'm going back to Tallinn tomorrow. I'm sad to leave but at the same time I miss my home. Next week I am working at my mum's restaurant again and it's gonna be a hard week.
What's up with the weather? It's been cold and rainy for the last few days and today we took pictures at a park where there were yellow leaves on the ground. It's not even August yet...
Today I'm wearing my vertically striped shirt with high waisted shorts, studded shoes, studded headband and a leather jacket. Why do I have to wear a leather jacket in July?
/
Tere! See on mu viimane postitus Pärnust, ma lähen homme Tallinnasse tagasi. Kurb on ära minna, aga samas ma igatsen oma kodu. Järgmisel nädalal töötan ma jälle oma restoranis ja see tuleb üks raske nädal.
Mis selle ilmaga toimub? Viimased paar päeva on olnud nii külm ja vihmane ja täna me tegime pilte pargis, kus olid kollased lehed maas. Ei ole veel isegi august...
Täna on mul seljas mu püstipidiste triipudega särk kõrge värvliga lühikeste teksade, neetidega kingade, neetidega peavõru ja nahktagiga. Miks ma pean juulis nahktagi kandma?

PS! You can see that I changed the layout of this blog a little bit. Wanted something a little bit more summery and bright.shorts, shirt, jacket: H&M, headband: Seppälä, shoes: TopShop

Wednesday, 17 July 2013

Introducing Pärnu, the summer capital of Estonia

Hey guys! Today I'm introducing you to the little city I'm in right now.
But first, about my today's outfit. I like to call it a cross between a farmer and a sailor. I'm wearing short overalls with a striped shirt, brown bag and black sandals. It's really windy today, so it really is a great outfit. Good for cycling too.
/
Tere!! Täna ma tutvustan teile Pärnu linna, aga ainult inglise keeles, sest eestlased teavad ise ka Pärnut :)
Aga kõigepealt minu tänasest outfitist. Mulle meeldib öelda, et see on midagi farmeri ja meremehe vahepealset. Mul on seljas lühikesed traksipüksid, triibuline särk, pruun kott ja jalas mustad lahtised kingad. Täna on väga tuuline, nii et see on väga hea outfit. Rattaga sõitmiseks sobib ka hästi.

READ MORE FOR PICTURES AND TEXT ABOUT PÄRNU!!Overalls: Lindex/ shirt: Reserved/ bag, shoes: H&M 


Monday, 15 July 2013

Shoulder exposer

Hey guys! I'm doing really good here in Pärnu. We're riding our bikes all the time and going to the beach every day. I'm staying here until Sunday, so I have a whole week to relax!
My today's outfit choice wasn't the best considering that I have to ride a bike all the time. I'm wearing a maxi skirt and I had to tie it up all the time when I was cycling. But I really wanted to wear this outfit for the blog post. I matched my high waisted black and white maxi skirt with a cropped top that has big cutouts on the shoulders. I'm also carrying around our beach bag like I do every day. Me and Anu both put our stuff into it. It's a great beach outfit, but not the best cycling outfit.
/
Hei! Mul läheb siin Pärnus väga hästi. Me sõidame kogu aeg ratastega ja käime iga päev rannas. Ma olen siin pühapäevani, nii et mul on terve nädal puhkamiseks!
Mu tänane outfiti valik polnud parim arvestades seda, et ma pean kogu aeg rattaga sõitma. Mul on maani seelik seljas ja ma pidin rattaga sõitmiseks selle kogu aeg kinni siduma. Aga ma tahtsin väga blogipostituse jaoks seda outfiti kanda. Ma kandsin oma kõrge värvliga mustvalget seelikut koos musta lühikese topiga, millel on õlgade peal suured väljalõiked. Ma kannan kaasas ka suurt rannakoti, nagu iga päev. Me mõlemad Anuga paneme oma asjad sinna sisse. See on hea ranna outfit, aga mitte väga hea rattaga sõitmise outfit.Skirt, shoes: H&M/top: Seppälä/bag: New Yorker/glasses: Lindex

Saturday, 13 July 2013

Relaxing in Pärnu

Hellooo! Wow, it's been long since my last post. For my defense, I worked at my mom's restaurant for 4 days straight, 10-12 hours every day. It was really really tiring. Now I have a week off and yesterday I came to my favorite Estonian summer city, Pärnu. Of course I brought my lovely dog William along and Anu was already waiting for me here. I promise I'm gonna make a lot of posts here.
Today we rode our bikes to the city center and firstly went to our favorite Italian ice cream shop. Afterwards I bought myself a nice cappuccino and we went to the beach. It's so nice and hot and the water was 23° C. 
Today I'm wearing a simple black and white outfit. Black shorts, a simple T-shirt, studded flats and a beach bag. I usually wear flip flops to the beach, but these shoes were so perfect for this outfit. They have studs on them and so does the top.
/
Teree! Wow, kui ammu ma postitanud pole. Enda kaitseks ma võin öelda, et ma töötasin neli päeva järjest 10-12 h oma ema restoranis. See oli väga väsitav. Nüüd mul on vaba nädal ja eile ma tulin oma lemmik eesti suvelinna Pärnusse. Ma võtsin loomulikult kaasa ka oma armsa koera Williami ja Anu juba ootas mind siin. Ma luban, et ma teen siin palju postitusi.
Täna sõitsime me ratastega kesklinna ja esimesena läksime oma lemmikusse itaalia jäätise koohvikusse. Pärast ma ostsin omale mõnuse cappuccino ja me läksime randa. Ilm on nii mõnus soe ja vesi oli 23° C.
Täna on mul seljas lihtne must-valge outfit. Mustad lühikesed püksid, lihtne T-särk, neetidega kingad ja rannakott. Ma käin tavaliselt plätudega rannas, aga need kingad olid selle outfitiga nii perfektsed. Neil on needid ja sellel särgil on ka.


This song was playing at the beach today and now it's stuck in my head

Friday, 5 July 2013

Midsummer morning

Helloo!! I'm so sorry for not posting in such a long time. I've been working at my mom's restaurant and getting home late and tired.
Yesterday and the day before yesterday I watched the movies Before Sunrise and Before Sunset and I'm going to see the new one Before Midnight today!! I loved the first parts so I'm really excited about seeing the new one too.
I actually wore this outfit yesterday, but we got home too late and the lighting wasn't good enough to take pictures anymore, so we took them this morning.
I'm wearing high waisted denim shorts with a white cropped top that I'm still totally in love with. I accessorized the outfit with a grey headband, very simple blue sandals and black backpack.
/
Teree!! Vabandust, et ma nii ammu postitanud pole. Ma töötan oma ema restoranis ja jõuan hilja väsinuna koju.
Eile ja üleeile vaatasin ma filme Enne Päikesetõusu ja Enne Päikeseloojangut ja täna lähen ma vaatama järgmist filmi Enne Keskööd!!Mulle nii meeldisid need esimesed osad ja ma olen uue pärast väga elevil.
Ma kandsin seda outfiti tegelikult eile, aga me jõudsime nii hilja koju, et valgus ei olnud enam pildistamiseks hea, seega tegime need pildid täna hommikul.
Mul on seljas kõrge värvliga lühikesed teksad ja valge nabapluus, mis mulle ikka väga meeldib. Aksessuaarideks lisasin halli peapaela, väga lihtsad sinised kingad ja musta seljakoti.